Dziś jest środa 19 stycznia 2022 roku Imieniny: Marta, Mariusz

Wigilijny nastrój w bibliotece

Radosną, świąteczną atmosferą przesiąknięte było spotkanie Kulinarnego Klubu Łasuchy, które odbyło się 17 grudnia w Filii Biblioteki. Panie przybyłe na spotkanie podzieliły się przepisami na potrawy wigilijne, które przygotowują w swoich domach oraz spostrzeżeniami po czym rozpoznać świeżość kupowanych ryb czy wybrać najlepsze pomarańcze. Większość osób lubi i wykonuje te najbardziej tradycyjne polskie dania: nie może zabraknąć czerwonego barszczu z uszkami i smażonej ryby, często pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami lub ruskie. Tradycja nakazuje wykonanie aż 12 postnych dań i każde z nich, a zwłaszcza opłatek niosą ze sobą określoną symbolikę. Dziś rzadko pojawia się aż tyle potraw na stole, zwłaszcza, że według zwyczaju należy każdej z nich spróbować, klubowiczki przyznały, że modyfikują swoją kuchnię w zależności od upodobań domowników. Pani Irenka przeczytała piękne życzenia pisane jeszcze kilka lat temu ręcznie na drukowanych kartkach świątecznych i przesyłane z okazji Świąt Bożego Narodzenia rodzinie i znajomym. Miło było powspominać zabawne i wzruszające chwile przeżyte podczas rodzinnych biesiad. Następne spotkanie Klubu Łasuchów już w styczniu.