Dziś jest piątek 21 stycznia 2022 roku Imieniny: Agnieszka, Jarosław

Czeskie i słowackie klimaty literackie

Członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się 25 września w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie i wysłuchali wykładu o literaturze czeskiej i słowackiej. Prowadząca wykład Bożena Gołębiowska, przedstawicielka wydawnictwa Czeskie Klimaty, opowiadała o współczesnych trendach panujących w literaturze czeskiej i słowackiej. Przedstawiła nowości na polskim rynku wydawniczym oraz przybliżyła sylwetki współczesnych autorów z Czech takich jak: Jaroslav Rudiš, Martin Šmaus, Petr Šabach , Emil Hakl, Jan Balabán, Petra Hůlová, Zdeněk Svěrák oraz Słowacji : Pavla Rankova, Pavla Vilikovskiego, Vladimira Balla, Ivany Dobrakovovej. Dla najmłodszych czytelników oprócz bardzo popularnych przygód Krecika, Żwirka i Muchomorka, Rumcajsa, szczególnie polecała książki „Ucieszki Cieszka”- Zdenka Sveraka, oraz „Niedoparki”- Pavela Sruta. Słuchacze dowiedzieli się, również o nadchodzących premierach m. in. o eseju „Czeskie sny” Pavla Kosatika zapowiadanym przez wydawnictwo Książkowe Klimaty.