Dziś jest poniedziałek 27 marca 2023 roku Imieniny: Lidia

Zakończenie kursu komputerowego 2015

kurs_cz_2015_2m.jpgKolejni seniorzy zakończyli w bibliotece dwumiesięczny kurs z Podstaw Obsługi Komputera i Internetu. Na ostatnich zajęciach w Czytelni Multimedialnej uczestnicy powtórzyli nabyte na warsztatach umiejętności, wysłali wiadomości email, porozmawiali ze sobą przez komunikator Skype oraz zajrzeli do Internetu.

Czytaj więcej: Zakończenie kursu komputerowego 2015

Greckie klimaty w literaturze

W czwartkowe popołudnie  28 maja, odbyło się w bibliotece spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki. O literaturze greckiej opowiadała  zebranym, tłumaczka  tej literatury na język polski, Alicja Biaduń.
Grecka literatura pozostaje w Polsce nieznana. Najczęściej kojarzy się czytelnikom  z antykiem, natomiast ze współczesnej prozy wszyscy znamy „Greka Zorbę”.  Podczas spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie tytuły przełożono na język polski ostatnimi laty. Galeria zdjęć

Czytaj więcej: Greckie klimaty w literaturze

Spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki

Pomniki  na chwałę i dla uciechy to temat wykładu Marii Tyws wygłoszonego na spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i, które odbyło się w bibliotece,  w czwartek  7 maja. Streszczenie wykładu - Krystyna Czekaj.
Pomniki stawia się w przestrzeni publicznej w ważnej dla społeczeństwa sprawie. Są pełne  dumy,  godności  i patosu, który często bywa wręcz śmieszny. W kulturze megalitycznej powstawały pomniki, o których nie wiemy czemu służyły – mają formę głazów posadowionych na gruncie i tworzą niesamowitą przestrzeń.

 

 

 

Czytaj więcej: Spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki

Cuda natury. Najpiękniejsze miejsca świata

Cuda natury. Najpiękniejsze miejsca świata to temat prezentacji, którą obejrzeli w bibliotece 12 maja podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy. Prezentację przedstawiła dyrektor biblioteki Jadwiga Horanin,  omawiając  wyjątkowe miejsca  na wszystkich kontynentach.  W Europie były to: fiordy w Norwegii, turkusowe Jeziora Plitwickie w Chorwacji, Meteory w Grecji, gejzer Strokkur na Islandii, Matterhorn – skalno-lodowa góra w szwajcarskich Alpach oraz  polskie Tatry. W Azji – jezioro Bajkał na Syberii, Ha Long w Wietnamie, Kapadocja i Pamukkale w Turcji,  Morze Martwe oraz  Himalaje.

Czytaj więcej: Cuda natury. Najpiękniejsze miejsca świata

Jak patrzeć na obraz

Podczas spotkania Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki 23 kwietnia, w wykładzie o tym Jak patrzeć na obraz Maria Tyws dyrektor strzelińskiej biblioteki, z wykształcenia także historyk sztuki, znana słuchaczom z poprzednich spotkań na temat zabytków architektury i malarstwa, opowiadała o tym, co decyduje o odbiorze dzieła sztuki. Skupiła uwagę na kompozycji i barwie, która jest wrażeniem zmysłowym, reakcją naszego wzroku na światło o danej długości fali. Omawiając rodzaje barw – podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne, kontrastowe, uzupełniające, czyste, złamane i ilustrując tę wiedzę przykładami malarstwa różnych epok i stylów Maria Tyws pokazała, co wpływa na nasze wrażenia i oceny. Galeria zdjęć

 

Czytaj więcej: Jak patrzeć na obraz

copyright: www.mbp.dzierzoniow.pl | 2012 All rights reserved