Dziś jest poniedziałek 27 marca 2023 roku Imieniny: Lidia

SBP Koło w Dzierżoniowie

 

 

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Ziemi Dzierżoniowskiej powstało w latach 80. XX w. Pierwszą przewodniczącą Koła SBP w Dzierżoniowie była Emilia Mihilewicz. Funkcję tę pełniła do przejścia na emeryturę w 2004 roku. Członkami  Koła są bibliotekarze powiatu dzierżoniowskiego.
Zarząd Koła:
Anna Plewak- przewodnicząca
Jolanta Pawlak-sekretarz
Maciej Skowroński-skarbnik

Kontakt:
Anna Plewak- tel. 74 64 64 645, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest  organizacją pożytku publicznego. SBP zrzesza: bibliotekarzy,  pracowników informacji naukowej,pracowników naukowych zajmujących się bibliotekoznawstwem i informacją naukową, inne osoby związane z bibliotekarstwem i informacją naukową.

SBP powstało w 1917 r. jako Związek Bibliotekarzy Polskich, w latach 1946 - 1953 działało pod nazwą Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich. Od 1927 SBP jest członkiem IFLA.
Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Krajowy Zjazd Delegatów zwoływany co 4 lata. Zjazd dokonuje wyboru organów wykonawczych. Na czele SBP stoi Zarząd Główny, którego Przewodniczącą jest Elżbieta Stefańczyk.

8 maja ustanowiono jako coroczny "Dzień Bibliotekarza i Bibliotek". Święto służy popularyzacji książki i bibliotek w społeczeństwie; stwarza okazję do refleksji nad osiągnięciami i potrzebami bibliotekarzy.

Wyniki konkursu

Tydzień Bibliotek w Piławie Dolnej

W ramach ogólnopolskiego cyklu „Tydzień Bibliotek” w bibliotece publiczno- szkolnej w Piławie Dolnej, został rozstrzygnięty konkurs plastyczny przeznaczony dla klas I i II szkół podstawowych pod hasłem – „Literkowy album”. Patronat nad konkursem objęło : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku, oraz Biblioteka Publiczno-Szkolna w Piławie Dolnej.

Nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wręczyła przewodnicząca koła SBP Ziemi Dzierżoniowskiej– uczennicy, Annie Juraszek.

Nagrodę przyznaną przez Szkołę Podstawową imienia Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej przekazała pani dyrektor Małgorzata Siwiec, otrzymała Anna Bartosz.

Nagrody przyznane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku otrzymały:

I miejsce – Natalia Korman, klasa II.

II miejsce – Wojciech Turowski, klasa I.

III miejsce – Zuzanna Pałubiak, klasa II.

Nagroda Specjalna powędrowała do Eryka Drzewieckiego.

Wyróżnienia otrzymały:

Maria Biernacka, klasa II.

Antonina  Gendasz, klasa II.

Nagrody, wraz z gratulacjami wręczyła pani dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku, Monika Adamska.

Czytaj więcej: Tydzień Bibliotek w Piławie Dolnej

WOŚP w Bibliotece

Bibliotekarze Miejsko-Powiatowej  Biblioteki Publicznej  działający w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich -  Koło Ziemi Dzierżoniowskiej- przyłączyli się do działań 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W wyniku przeprowadzonej licytacji, w której udział wzięli czytelnicy biblioteki udało się zebrać 351 zł. Kwota została przekazana do sztabu WOŚP w Dzierżoniowie.

 

Uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy.

 

Czytaj więcej: WOŚP w Bibliotece

konkurs e-Literka

Wystarczy odpowiedzieć na pytania:

 

 

1. Ewa Demarczyk śpiewała piosenkę Karuzela z madonnami. Muzykę skomponował  Zygmunt Konieczny, do słów jakiego poety?

2. W którym roku ukazała się powieść  Bieguni Olgi Tokarczuk?

3. Kto był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006 roku?

 

Odpowiedzi należy przesyłać drogą e-mailową na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 29 maja.

Spośród prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną  trzy nagrody w postaci audiobooków.

 

Życzenia

copyright: www.mbp.dzierzoniow.pl | 2012 All rights reserved