Dziś jest piątek 28 stycznia 2022 roku Imieniny: Walery, Karol

Wrażenia i refleksje z podróży do Birmy

Birma (Myanmar) to cel kolejnej podróży, w którą udali się 25 marca, uczestnicy spotkania w bibliotece. Wspaniałym przewodnikiem wycieczki była Maria Tyws, która zajmująco opowiadała o tym  biednym złotym kraju, o jego mieszkańcach żyjących w biedzie i wspaniałych, ociekających złotem zabytkach. Birma rządzona przez wojskową juntę przez wiele lat była niedostępna, a obecnie otwiera się na turystów. Uśmiechnięci, gościnni mieszkańcy, wspaniałe świątynie i tropikalna przyroda to atuty tego kraju, które wynagradzają trudy podróży po bezdrożach (dróg o utwardzonej nawierzchni jest tu bardzo mało) oraz słabą bazę turystyczną. Na wstępie Maria Tyws przedstawiła  zdjęcia z dawnej stolicy Birmy Rangun. Niesamowite wrażenie zrobiły zdjęcia  jednej z najświętszych i najważniejszych świątyń buddyjskich – Shwedagon Paya, która swoim kształtem przypomina odwrócony dzwon i jest ozdobiona setkami kilogramów złota, tysiącami diamentów i kamieni szlachetnych. Jest tak ważna dla wyznawców buddyzmu, bo znajdują się w niej relikwie samego Buddy – kilka włosów. Uczestników spotkania zachwyciły również zdjęcia świątyni Chauktatgyi  Paya, w której znajduje się posąg leżącego Buddy, zaliczany  do najdłuższych na świecie   – 65 metrów. Posąg jest pokryty płatkami złota i inkrustowany kamieniami szlachetnymi. Z Rangun Maria Tyws zabrała zebranych na pielgrzymkę do bardzo ważnego dla Birmańczyków miejsca kultu religijnego, imponującego klasztoru, znajdującego się na powulkanicznym wzgórzu Mount Popa. Do klasztoru prowadzi magiczna liczba 777 schodów. Kolejny etap podróży to świątynia Kuthodaw Paya zwana największą księgą świata. Znajdują się w niej wszystkie buddyjskie księgi wyryte na 729 kamiennych płytach. W wiosce Mingun można podziwiać największy  działający dzwon na świecie. Jego waga to 980 ton.  Jedną z ostatnich atrakcji tej niezwykłej podróży do Birmy były zdjęcia pięknego jeziora Inle, prawdziwego cudu natury, malowniczo otoczonego górami. Tutejsi rybacy mają  niezwykły sposób wiosłowania, polegający na tym, że pomagają sobie nogami. Osobliwością jeziora jest Klasztor Skaczących Kotów zbudowany z drewna tekowego i inkrustowany kamieniami szlachetnymi. Okolice jeziora zamieszkują różne plemiona. Między innymi plemię kobiet o wydłużonych nienaturalnie szyjach. Są to kobiety  zwane żyrafami, które na szyjach noszą mosiężne, ciężkie spirale. Dzięki Marii Tyws czytelnicy dzierżoniowskiej biblioteki bliżej poznali kulturę Birmy i jej mieszkańców.