Dziś jest piątek 28 stycznia 2022 roku Imieniny: Walery, Karol

O poezji malarstwie i muzyce

Miłe popołudnie w świecie poezji, malarstwa i muzyki, spędzili czytelnicy, którzy przyszli do biblioteki we wtorek 11 kwietnia na spotkanie z Markiem Cieślą. Z artystą, który jest  poetą, malarzem i muzykiem rozmawiała Barbara Rymarska. Spotkanie było połączone z promocją najnowszego tomiku poezji pt. Im... wydanego w serii Sudecka poezja i proza V. To głównie z tego tomiku pochodziły wiersze, recytowane w trakcie spotkania, przez autora i Barbarę Rymarską. Artysta odpowiadał na pytania o to jaką funkcję pełni w jego życiu poezja, czy czuje się bardziej poetą czy malarzem, skąd czerpie inspiracje. Barbara Rymarska przedstawiła zebranym powody, dla których warto sięgnąć po wiersze autora : mądre teksty, ciekawe zaskakujące puenty, ponadczasowość utworów, nawiązanie do tekstów kultury, ogromna wrażliwość, którą widać szczególnie w wierszach o matce, piękny, poetycki język i wyjątkowe metafory świadczące o dużym kunszcie poety, dystans do świata i samego siebie oraz duże poczucie humoru. Poezja to sztuka słowa i Marek Cieśla bardzo starannie dobiera słowa w swoich utworach. Lubi się nimi bawić i uważa, że jest to bardzo przyjemna strona pracy twórczej. Autor przeczytał  wiersze poświęcone Tadeuszowi Nalepie, Czesławowi Niemenowi i Stanisławowi Lemowi, w których mistrzowsko bawi się słowem. Zebrani wysłuchali pięknych,  subtelnych, pełnych niedopowiedzeń erotyków oraz wierszy świadczących o dystansie poety do świata  i samego siebie  : Sprawiedliwość wielkanocna, I ujrzałem siebie za lat 10 oraz Tren na śmierć starych delikatesów w Dzierżoniowie. W odpowiedzi na pytanie o plany na przyszłość autor zapowiedział wydanie kolejnego tomiku poezji. Na zakończenie spotkania artysta wykonał , akompaniując sobie na gitarze, kilka utworów z repertuaru Beatlesów. Był też czas na autografy i indywidualne rozmowy z autorem. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Marka Cieśli, którą można oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych do 14 marca.