Dziś jest Niedziela 27 listopada 2022 roku Imieniny: Franciszek

Maria Wiernikowska w dzierżoniowskiej bibliotece.

W poniedziałek 14 października, miłym i długo oczekiwanym gościem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, była  Maria Wiernikowska.  Znana dziennikarka telewizyjna,  reporterka i korespondentka wojenna. Przekazywała relacje z wielu punktów zapalnych na całym świecie m.in. z Gruzji, Bośni, Afganistanu, Kosowa , Korei Północnej. Współpracowała z Polskim Radiem (współtworzyła Radio Zet), Gazetą Wyborczą i Telewizją Polską, dla której realizowała popularny cykl programów pt. Telewizja Objazdowa, oraz wstrząsające reportaże z powodzi tysiąclecia, która w 1997 nie ominęła  również naszych terenów. Maria Wiernikowska jest laureatką wielu nagród dziennikarskich.  Napisała dwie książki - Zwariowałam czyli widziałam w Klewkach (2005 r.)  oraz wydanej w tym roku Oczy czarne oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela. Tę książkę autorka promowała podczas spotkania w  bibliotece. Maria Wiernikowska, osoba  ciepła i z dużym poczuciem humoru szybko nawiązała kontakt  z uczestnikami spotkania. Popłynęła opowieść o Telewizji Objazdowej i o polskich małych miasteczkach, które mają swój niepowtarzalny koloryt i mogą być tematem niejednego reportażu. Autorka   wyczerpująco odpowiadała na pytania czytelników dotyczących m.in. początków swojej pracy dziennikarskiej we Francji,  doświadczeń korespondenta wojennego,  pielgrzymki do Santiago de Compostela. Do pielgrzymki opisanej w książce zachęcała wszystkich zebranych. Wędrowała w gorącym słońcu Hiszpanii prawie 800 km Jakubowym Szlakiem, naprzód pieszo z „pielegrzymim kosturem” potem na rowerze. Taka wędrówka to ciekawe doświadczenie dla wszystkich zainteresowanych historią Europy o raz dla tych, którzy chcą poznać sami siebie. Miłą niespodzianką podczas spotkania był dla autorki odtworzony fragment utworu w wykonaniu Artioma Jakuszenko. Grający na skrzypcach muzyk jazzowy to mieszkający na Syberii   daleki  krewny  Marii Wiernikowskiej, którego odnalazła dzięki Internetowi. Uczestnicy spotkania poznali tę wzruszającą  historię rodzinną. Czytelnicy pytali też o plany na najbliższą przyszłość. Na zakończenie spotkania autorka składała autografy i rozmawiała z czytelnikami.