Dziś jest Niedziela 27 listopada 2022 roku Imieniny: Franciszek

Świąteczno-noworoczne spotkanie DKK w Dzierżoniowie

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Klubowiczki z ożywieniem dyskutowały o książce B.Chatwina pt. Utz.

a_1.jpg

Niewielka objętościowo, wielowątkowa powieść, czasem zabawna, napisana pięknym językiem, na długo pozostaje w pamięci. Główny bohater Kaspar Joachim Utz mieszka w Pradze, w ciasnym dwupokojowym mieszkaniu i jest kolekcjonerem figurek z miśnieńskiej porcelany. Kolekcja, którą gromadził przez całe swoje życie jest niezwykła i bezcenna. Po śmierci Utza cały zbiór, tak pieczołowicie chroniony zarówno podczas II wojny światowej, jak i w czasie dyktatury komunistycznej, znika bez śladu. W odnalezieniu jej ma pomóc narrator powieści – amerykański dziennikarz, który przyjechał do Pragi by zebrać materiał do artykułu o Rudolfie II. W tym czasie nawiązał krótkotrwałą znajomość z Kasparem Utzem. To dzięki niemu czytelnik poznaje Utza oraz Pragę lat sześćdziesiątych XX w.Odkrywa sekrety miśnieńskiej porcelany i jej kolekcjonerów.Ta krótka powieść, zdaniem niektórych zbyt krótka, poruszająca tak wiele tematów, zrobiła na Klubowiczkach duże wrażenie. Chętnie przytaczały ciekawsze fragmenty książki i podziwiały kunszt z jakim została napisana. Panie bardzo chciałyby odkryć tajemnicę i poznać prawdę o tym co stało się z kolekcją. Czy została zniszczona, czy może po prostu dobrze ukryta.

Na zakończenie spotkania Klubowiczki złożyły sobie życzenia noworoczne – zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dużo pięknych i ciekawych książek.

00dkk.jpg

 00dkk2.jpg

copyright: www.mbp.dzierzoniow.pl | 2012 All rights reserved