Dziś jest poniedziałek 27 marca 2023 roku Imieniny: Lidia

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 9 czerwca i było poświęcone reportażom. Dyskutowano o dwóch książkach : Długi film o miłości Jacka Hugo-Badera i Samotność Portugalczyka Izy Klementowskiej Długi film o miłości to relacja z  wyprawy na Broad Peak, zorganizowanej przez Jacka Berbekę w celu odnalezienia zwłok polskich himalaistów – jego brata Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Obaj zginęli podczas zimowego wejścia na ten szczyt w 2013 roku. W skład ekipy wchodzili jeszcze – Adam Bielecki i Artur Małek. Wszyscy czterej członkowie wyprawy zdobyli szczyt, ale zeszło z niego tylko dwóch. Jacek Hugo-Bader, choć nie jest himalaistą, dołączył do ekipy poszukiwawczej, żeby zrozumieć co popycha ludzi do tego, by osiągnąć sukces wbrew zdrowemu rozsądkowi, nawet za cenę życia. Książka wzbudziła wiele kontrowersji

 

Czytaj więcej: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Powieść Margaret Mazzantini Powtórnie narodzony była przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w bibliotece 12 maja. Margaret Mazzantini  jest mistrzynią w opisywaniu uczuć. W swojej powieści przedstawia historię miłosną włoskiej studentki Gemmy i amerykańskiego fotografa  Diego. Historia rozgrywa się na tle dramatycznych wydarzeń w Sarajewie, podczas wojny na Bakanach,  gdzie dochodziło do bratobójczych walk. Miłość, szczęście, spokojne i ustabilizowane życie miesza się z okrucieństwami wojny, strachem i śmiercią. Pięknie pokazany jest  w powieści wątek przyjaźni Gemmy i bośniackiego poety Gojko, jej przewodnika po Sarajewie i bałkańskiej kulturze.

 

 

Czytaj więcej: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Opowieści z Zakaukazia

Uczestnicy spotkania w ramach  Klubu Podróżnika, które odbyło się 5 maja wybrali się w wirtualną podróż  do Gruzji i Armenii. Przewodniczką była Milena Prządo, która  podzieliła sie swoimi wrażeniami i opowieściami z podróży po części Zakaukazia - Gruzji i Armenii. Przy chaczapuri (rodzaj gruzińskiego chleba) i gruzińskiej herbacie snuła  opowieść o gruzińskiej mentalności, gościnności, gruzińskim winie i kuchni oraz o  przygodach czekających osoby jadące w ten region świata. Gruzja to kraj otwarty, nieco szalony, kochający biesiady, wino, długie toasty i Polaków.

Czytaj więcej: Opowieści z Zakaukazia ...

Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

Tydzień Bibliotek dzierżoniowska biblioteka rozpoczęła w tym roku spotkaniem autorskim z Marcinem Kydryńskim, które odbyło się 8 maja. W piątkowe popołudnie bardzo dużo osób przyszło do biblioteki by posłuchać opowieści o fotografowaniu, podróżach i nie tylko… Marcin Kydryński ma wiele pasji: fotografuje, podróżuje, pisze książki i teksty piosenek,  gra na gitarze i jak mało kto pięknie opowiada o muzyce. Od wielu lat współpracuje z radiową Trójką, w niedzielne popołudnia prowadzi program muzyczny Siesta. Galeria zdjęć

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

Halina Poświatowska – o miłości, poezji i śmierci

Biografia Haliny Poświatowskiej Uparte serce była przedmiotem dyskusji na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 14 kwietnia. Młoda dziennikarka Kamila Błażejowa napisała biografię jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Książka napisana na podstawie wielu dokumentów i listów przedstawia pisarkę w nowym świetle, innym niż znane nam z wcześniejszych opracowań. Czyta się ją jak dobrą powieść. Życie Haliny Poświatowskiej było przepełnione cierpieniem i ciężką chorobą, ale poetka kochała życie i chciała się nim cieszyć. Nie poddała się i cały czas walczyła z chorobą. Często bulwersowała swoim zachowaniem, starała się żyć bardzo intensywnie i czerpać z życia pełnymi garściami, tak jakby choroba jej nie ograniczała.

 

Czytaj więcej: Halina Poświatowska – o miłości, poezji i śmierci

copyright: www.mbp.dzierzoniow.pl | 2012 All rights reserved