Dziś jest środa 30 listopada 2022 roku Imieniny: Justyna, Konstanty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się 9 czerwca i było poświęcone reportażom. Dyskutowano o dwóch książkach : Długi film o miłości Jacka Hugo-Badera i Samotność Portugalczyka Izy Klementowskiej
Długi film o miłości to relacja z  wyprawy na Broad Peak, zorganizowanej przez Jacka Berbekę w celu odnalezienia zwłok polskich himalaistów – jego brata Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Obaj zginęli podczas zimowego wejścia na ten szczyt w 2013 roku. W skład ekipy wchodzili jeszcze – Adam Bielecki i Artur Małek. Wszyscy czterej członkowie wyprawy zdobyli szczyt, ale zeszło z niego tylko dwóch. Jacek Hugo-Bader, choć nie jest himalaistą, dołączył do ekipy poszukiwawczej, żeby zrozumieć co popycha ludzi do tego, by osiągnąć sukces wbrew zdrowemu rozsądkowi, nawet za cenę życia. Książka wzbudziła wiele kontrowersji. Klubowiczkom jednak się podobała. Dzięki niej można się wiele dowiedzieć o kulisach wypraw wysokogórskich. O tym, z jak ekstremalnymi  warunkami muszą się zmagać himalaiści  i jaki ma to wpływ na ich organizmy. Zaletą książki jest to, że autor  nie dokonuje ocen, pozostawia to czytelnikowi.
Samotność Portugalczyka Izy Klementowskiej   to zbiór reportaży o Portugalii.  Autorka rozmawiając z ludźmi z różnych środowisk, starała się zrozumieć  duszę Portugalczyka. Była w miejscach innych niż oferują biura podróży, w dzielnicach biedoty na peryferiach, gdzie nie docierają turyści. Opisała historię kraju  oraz problemy, z którymi współcześnie zmagają się Portugalczycy. Portugalia to nie tylko kraj z urzekającymi krajobrazami, piękną pogodą, nastrojową muzyką i wspaniałymi zabytkami, to także kraj wieloletniej, ponurej dyktatury Salazara, którą obaliła dopiero rewolucja goździków w 1974 roku. Po przeczytaniu  książki Izy Klementowskiej, klubowiczki inaczej spojrzały na nieco melancholijną i senną Portugalię i jej mieszkańców.  


 

copyright: www.mbp.dzierzoniow.pl | 2012 All rights reserved